Kalkulačka na výpočet výplaty – čistá mzda v roce 2022

<span>V této mzdové kalkulačce si můžete spočítat, kolik by měla být vaše čistá výplata v roce 2022. Podíváme se na to, kolik je sociální nebo zdravotní pojištění. A jaké daně se platí z výplaty. Můžete se také dozvědět, jak jsou aktuální daňové slevy, nebo kdo má nárok na daňový bonus za dítě</span> V této mzdové kalkulačce si můžete spočítat, kolik by měla být vaše čistá výplata v roce 2022. Podíváme se na to, kolik je sociální nebo zdravotní pojištění. A jaké daně se platí z výplaty. Můžete se také dozvědět, jak jsou aktuální daňové slevy, nebo kdo má nárok na daňový bonus za dítě

V této kalkulačce si můžete spočítat výplatu. Velmi jednoduše si můžete vypočítat, kolik by měla být vaše čistá mzda v roce 2022. Podíváme se i na to, jaké jsou aktuální daňové slevy a kdo na ně má nárok. A jak je to s daňovou slevou na dítě, a kdy vzniká nárok na daňový bonus. Nebo kdo musí platit solidární daň.

Zvýšení čisté a hrubé mzdy v roce 2022

V roce 2022, se může mnoho zaměstnancům zvýšit jak hrubá, tak i čistá mzda:

 • Od 1. 1. 2022 se zvyšuje minimální hrubá mzda na 16 200 Kč
 • Od 1. 1. 2022 se zvyšuje minimální zaručená mzda na 16 200 Kč až 32 400 Kč (8 skupin profesí)
 • V roce 2022 se zvyšuje daňová sleva na poplatníka o 3000 Kč za rok (tj. o 250 Kč měsíčně)

Kalkulačka výpočet výplaty – čistá mzda 2022

Kalkulačka čistá mzda 2022
Hrubá měsíční mzda

Podepsané daňové prohlášení
(u zaměstnavatele)
Stanoven minimální vyměřovací základ (*)

(*) Zadejte "NE", pokud jste student, rodič na mateřské nebo rodičovské, invalidní důchodce, či obecně v kategorii státních pojištěnců.

Počet nezaopatřených dětí bez ZTP/P

Počet nezaopatřených dětí se ZTP/P

Sleva na dani - student
Sleva na dani - invalidní důchodce
Průkaz ZTP/P
Cena služebního auta
používaného k soukromým účelům:

Výpočet

Návod na výpočet čisté mzdy

Výpočet čisté mzdy v zásadě není nijak složitý. Pro výpočet je nutné nejprve spočítat základní hrubou mzdu (plat):

 • Hrubá mzda = základní mzda (plat) + prémie + odměny + osobní ohodnocení + náhrada mzdy (za nemoc, dovolenou, práci přes čas nebo ve svátek apod.)

Z hrubé mzdy je pak možné vypočítat čistou mzdu tím, že si spočítáme, jaké je sociální a zdravotní pojištění:

 • Čistá mzda = hrubá mzda – sociální pojištění (6,5%) – zdravotní pojištění (4,5%)

Dále je nutné spočítat, kolik budou daně. Daň z výplaty je ve výši 15%. Od roku 2021 se  daň počítá jen na základě hrubé mzdy (dříve se to počítalo ze superhrubé mzdy)

 • 15% z hrubé mzdy (u výplaty do 155 644 Kč měsíčně)
 • 23% z hrubé mzdy (z částky nad 155 644 Kč měsíčně)

Daňové slevy v roce 2022

Základní daň ve výši 15% ze hrubé mzdy, ale v plné výši platí jen málokdo. Pokud u svého zaměstnavatele podepíšete „růžový papír“ (prohlášení poplatníka k dani z příjmů fyzických osob), pak se vám při měsíčním výpočtu výplaty mohou započítat některé daňové slevy a zvýhodnění.

Mezi hlavní daňové slevy patří v roce 2022 tyto:

 • Daňová sleva za poplatníka = 30 840 Kč (2570 Kč měsíčně) v roce 2022
 • Daňová sleva pro invalidního důchodce I. a II. stupeň = 2520 Kč ročně (210 Kč měsíčně)
 • Daňová sleva pro invalidního důchodce III. stupeň = 5040 Kč ročně (420 Kč měsíčně)
 • Daňová sleva pro držitele průkazu ZTP/P = 16 140 Kč ročně (1345 Kč měsíčně)
 • Daňová sleva za studenta = 4020 Kč ročně (335 Kč měsíčně)

Kromě toho jsou i další daňové slevy, které se zpravidla uplatní až při ročním daňovém přiznání. Jedná se například o daňovou slevu na manželku (popř. daňovou slevu na manželku ZTP), nebo sleva za umístění dítěte do školky (školkovné), apod.

Daňová sleva a daňový bonus na dítě v roce 2022

Mezi další často využívané daňové slevy patří sleva na dítě. Tato daňová sleva má jednu speciální vlastnost. Pokud by vám díky uplatnění slevy na dítě (na děti), vyšla záporná daň, tak vám stát rozdíl vrátí k výplatě, jako daňový bonus.

Daňovou slevu na dítě si ale může uplatnit vždy jen jeden z rodičů. Pouze ale za předpokladu, že jeho celkový roční příjem je vyšší, než šestinásobek minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2022 ve výši 16 200 Kč. Abyste měli nárok na daňový bonus na dítě, musíte mít roční příjem alespoň 97 200 Kč.

 • Daňová sleva na první dítě = 15 204 Kč ročně (1267 Kč měsíčně)
 • Daňová sleva na druhé dítě = 22 320 Kč ročně (1860 Kč měsíčně)
 • Daňová sleva na třetí (a další dítě) = 27 840Kč ročně (2320 Kč měsíčně)

Pokud by některé z dětí mělo zdravotní postižení (ZTP), pak je nárok na slevu v dvojnásobné výši. Na první dítě se ZTP by to tedy bylo 30 408 Kč za rok (2534 Kč měsíčně), na druhé dítě se ZTP by to bylo 44 640 Kč ročně (3720 Kč měsíčně). A na třetí a další dítě se ZTP by to bylo 55 680 Kč ročně (4640 Kč měsíčně).

Solidární daň – daň jen pro „bohaté“

V případě, že má někdo vysokou hrubou mzdu (čtyřnásobek průměrné mzdy), pak platí vyšší daň. Tedy ne 15%, ale 23%.

Je to takzvaná „solidární“ daň. Byla zavedena v roce 2013, a jejím účelem je progresivní zdanění zaměstnanců. Tedy aby ti, kdo mají opravdu vysoké platy, platili vyšší daně.

Daň 23% tedy platíte jen u hrubé mzdy vyšší, než cca 155 644 Kč. Tuto zvýšenou daň zaplatíte jen z částky, která je nad zmíněných 155 tisíc korun měsíčně. Do 155 644 Kč se spočítá daň ve výši 15%.

Jak vypočítat čistou mzdu – kolik dostanu na účet?

V předchozí části jsme si pověděli, jak stanovit hrubou mzdu, jak spočítat sociální a zdravotní pojištění.

Pro výpočet toho, kolik peněz vám od zaměstnavatele přijde na účet, už tedy moc nechybí.

Čistá výplata, kterou dostanete na účet = hrubá mzda (po odečtení sociálního a zdravotního pojištění) – daň (po odečtení daňových slev nebo uplatnění daňového bonusu) – ostatní srážky

Kromě základních srážek (sociální a zdravotní pojištění, daně), se ze mzdy mohou strhávat i další srážky. Například exekuce, spoření, výživné a jiné.

To, co zbude po uplatnění dalších srážek, je čistá mzda určená k výplatě. Tu byste pak v daný výplatní termín, měli dostat na účet (nebo v hotovosti, nebo i jinou formou, podle toho, jak to máte v zaměstnání nastaveno).

Krátkodobá online půjčka - peníze ještě dnesVyřízení půjčky bez dokladů, bez prokazování příjmu a bez kontrolování registrů. Stačí vám jen mobil a účet v bance.

Užitečné informace
Všechny půjčky