Jak vypočítat čistou mzdu – kolik dostanu na účet?

Od 1. července 2024, se bude měnit zákoník práce, a bude v něm i nová tabulky platových tarifů. Aktuální platové tabulky pro státní zaměstnance se ale měnit nebudou. Viz níže - kolik jsou aktuální platové třídy a platové stupně v roce 2024.
V daňovém přiznání nebo při ročním zúčtování daně u zaměstnavatele, mohou být uplatněny některé dodatečné daňové slevy, nebo i různé odpočty z daní. Na základě toho, se pak sníží daň a může být nárok i na daňový přeplatek. Daně vrátí Finanční úřad do 30 dnů, pokud je to více než 100 Kč.
Od 1. ledna 2024, mohou mít někteří zaměstnanci nárok na vyšší nemocenskou, kterou jim prvních 14 dní platí zaměstnavatel. Náhrada mzdy za nemoc (nemocenská od zaměstnavatele), může být v roce 2024 maximálně 20 317 Kč (za 80 hodin). Pro výpočet nemocenské, zde najdete aktuální kalkulačku pro rok 2024.
Maximální podpora v nezaměstnanosti se od 1. 1. 2024 zvyšuje na 24 608 Kč. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete od Úřadu práce v roce 2024, po skončení zaměstnání. Dozvíte se, jak je to s možností přivýdělku/brigády, jakou roli hraje odstupné, nebo kolik je minimální podpora po rodičovské.
V této mzdové kalkulačce si můžete spočítat, kolik by měla být vaše čistá výplata v roce 2024. Podíváme se na to, kolik je sociální nebo zdravotní pojištění. A jaké daně se platí z výplaty. Můžete se také dozvědět, jak jsou aktuální daňové slevy, nebo kdo má nárok na daňový bonus za dítě.
Od prvního dne v zaměstnání, může být nárok na placenou neschopenku. Prvních 14 dní platí nemocenskou firma (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele). Od 15 dne platí nemocenskou stát (ČSSZ). Na nemocenské dávky, mohu mít nárok i OSVČ. Nárok může být i u dohody DPP a DPČ.
Velké dluhy je možné vyřešit oddlužením u soudu. Pro důchodce (invalidní nebo starobní) jsou zjednodušené podmínky (zkrácená doba oddlužení na 3 roky). Během insolvence se mohou provádět srážky z důchodu – je nárok na nezabavitelné minimum (od 1. 1. 2024 se změnilo na 12 705 Kč).
Nárok na stravenky není stanoven v žádném zákonu. Zaměstnavatel musí pouze umožnit stravování. Nemá povinnost stravování zajistit nebo na něj jakkoliv přispívat. Na stravenky tedy není nárok, a nedají se vymáhat. Stravenky také mohou dostávat jen někteří zaměstnanci (pravidla stanovuje zaměstnavatel).
Během podzimní epidemie koronaviru (COVID-19) se ošetřovné na dítě prodlužuje po celou dobu, co budou zavřené školy, třídy, školy nebo i při karanténě. OČR se současně zvyšuje na 80% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu) a minimálně 400 Kč na den. Nárok na OČR je jen u dětí do 10 roků.