Kalkulačka: Exekuce na mateřskou nebo rodičovskou od 1. 7. 2022

<span>V případě jakékoliv exekuce (na mzdu, na důchod, na mateřskou apod.) platí, že vám vždy musí zůstat část peněz – nezabavitelná částka.</span> V případě jakékoliv exekuce (na mzdu, na důchod, na mateřskou apod.) platí, že vám vždy musí zůstat část peněz – nezabavitelná částka.

Pokud jste doma s dítětem na mateřské nebo rodičovské, a máte nějaké dluhy nebo neuhrazené finanční závazky, pak by vás mohlo zajímat jak je to s exekucí. Jestli vám případně může exekutor zabavit i mateřskou nebo rodičovskou. A pokud ano, kolik peněz vám exekutor musí nechat.

Exekuce na mateřskou nebo rodičovskou 2022

Asi každý ví, že jednou z možností, jak exekutor vymáhá zaplacení dluhů, jsou exekuční srážky ze mzdy. Méně lidí už však ví, že exekuční srážky se netýkají jenom výplaty ze zaměstnání, ale že podobným způsobem mohou být „postiženy“ i další příjmy. Je tedy možná třeba i exekuce na podporu v nezaměstnanosti, na důchod (jak starobní, tak i invalidní). Na nemocenské dávky, nebo právě i na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo na rodičovskou (rodičovský příspěvek).

V následující kalkulačce pro výpočet exekuce na mateřskou nebo rodičovskou si pak můžete sami spočítat, kolik peněz si exekutor může vzít, a kolik by vám mělo naopak zůstat

Výpočet exekuce na mateřskou nebo rodičovskou od 1. 7. 2022

Výpočet exekuce z mateřské nebo rodičovské, je identický, jako výpočet exekuce z jakéhokoliv jiného příjmu. Pro výpočet tedy slouží standardní kalkulačka pro výpočet exekuce na mzdu. U výpočtu z mateřské či rodičovské není oproti výpočtu z platu, žádný rozdíl:

Kalkulačka exekuce na mzdu od 1.7.2022
Čistá měsíční mzda

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manžel nebo manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Nejvyšší soud rozhodl o nezabavitelné částce v roce 2022

Na začátku června 2022, vydal Nejvyšší soud rozhodnutí, že nezabavitelné minimum má být vyšší.

Aktuálně (od 1. 7. 2022), má být nezabavitelná částka při exekuci a insolvenci 9416,25 Kč (za manžela, manželku či dítě to má být 3138,75 Kč)

Více informací najdete zde

Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2022

V případě jakékoliv exekuce (na mzdu, na důchod, na mateřskou apod.) platí, že vám vždy musí zůstat část peněz – nezabavitelná částka. To je dáno přímo zákonem, tak abyste ani při exekuci nezůstali zcela bez prostředků.

Základní nezabavitelná částka je od 1. 7. 2022 ve výši 9 416,25 Kč. V případě, že máte manžela nebo v případě, že máte vyživovací povinnost na nějaké dítě/děti (což asi budete mít, když dostáváte mateřskou/rodičovskou), pak se výše uvedená základní nezabavitelná částka dále, zvyšuje o 3 138,75 Kč.

Příklad výpočtu exekuce na mateřskou v roce 2022

Paní Nováková je na mateřské dovolené. Její peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je ve výši 15 800 Kč měsíčně. Paní Nováková má neuhrazenou pohledávku za půjčku v bance a nyní jí hrozí exekuce. Žije společně se svým manželem a jedním dítětem.

  • Příjem = 15 800 Kč měsíčně
  • Nezabavitelné minimum = 15 694 Kč (9416,25 Kč + 2x 3138,75 Kč)
  • Zbytek příjmu po odečtení nezabavitelného minima = 106 Kč (třetina je 35 Kč)
  • Jednu třetinu dostane exekutor (je to nepřednostní pohledávka) = 35 Kč
  • Dvě třetiny dostane p. Nováková
  • Na exekuci zabaveno celkem = 35 Kč
  • Zbytek mateřské = 15 765 Kč

Z výše uvedeného příkladu je vidět, že exekuce na mateřskou proběhne, ale celková srážka nebude příliš velká. Pokud by měla paní Nováková už 2 děti, pak by z mateřské 15 800 Kč, exekuce vůbec neproběhla, protože by nezabavitelné minimum bylo vyšší než mateřská.

Příklad výpočtu exekuce na rodičovskou v roce 2022

Stejná situace, jako v předchozím příkladu – v tomto případě ale budeme uvažovat, že p. Nováková dostává rodičovský příspěvek ve výši 13 000 Kč měsíčně

  • Příjem = 13 000 Kč měsíčně
  • Nezabavitelné minimum = 15 694 Kč (9416,25 Kč + 2x 3138,75 Kč)
  • Exekuce neproběhne, nezabavitelná částka je vyšší než příjem

V tomto případě je příjem p. Novákové nižší než nezabavitelná částka. Exekuce tedy nemůže proběhnout. Jediné riziko je to, že exekutor nechá paní Novákové zablokovat účet v bance, a ona se pak k rodičovskému příspěvku vůbec nedostane. To je pak nutné řešit s exekutorem, nebo třeba tím, že si nechá rodičovský příspěvek vyplácet v hotovosti (resp. poštovní poukázkou na poštu) nebo tím, že si u banky vyřídí chráněný účet.

Krátkodobá online půjčka - peníze ještě dnesVyřízení půjčky bez dokladů, bez prokazování příjmu a bez kontrolování registrů. Stačí vám jen mobil a účet v bance.

Užitečné informace
Všechny půjčky