Kalkulačka: Exekuce na mateřskou nebo rodičovskou 2018

V případě jakékoliv exekuce (na mzdu, na důchod, na mateřskou apod.) platí, že vám vždy musí zůstat část peněz – nezabavitelná částka. V případě jakékoliv exekuce (na mzdu, na důchod, na mateřskou apod.) platí, že vám vždy musí zůstat část peněz – nezabavitelná částka.

Pokud jste doma s dítětem na mateřské nebo rodičovské, a máte nějaké dluhy nebo neuhrazené finanční závazky, pak by vás mohlo zajímat jak je to s exekucí. Jestli vám případně může exekutor zabavit i mateřskou nebo rodičovskou. A pokud ano, kolik peněz vám exekutor musí nechat.

Exekuce na mateřskou nebo rodičovskou

Asi každý ví, že jednou z možností, jak exekutor vymáhá zaplacení dluhů, jsou exekuční srážky ze mzdy. Méně lidí už však ví, že exekuční srážky se netýkají jenom výplaty ze zaměstnání, ale že podobným způsobem mohou být „postiženy“ i další příjmy. Je tedy možná třeba i exekuce na podporu v nezaměstnanosti, na důchod (jak starobní, tak i invalidní). Na nemocenské dávky, nebo právě i na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nebo na rodičovskou (rodičovský příspěvek).

V následující kalkulačce pro výpočet exekuce na mateřskou nebo rodičovskou si pak můžete sami spočítat, kolik peněz si exekutor může vzít, a kolik by vám mělo naopak zůstat

Výpočet exekuce na mateřskou nebo rodičovskou od 1. 1. 2018

Kalkulačka exekuce na mateřskou 2018
Mateřská nebo rodičovská

Jedná se o přednostní pohledávku?
Počet vyživovaných osob
Mezi vyživované osoby se započítává manželka a všechny nezaopatřené děti, ke kterým máte vyživovací povinnost (s výjimkou situace kdy je exekučně vymáháno dlužné výživné, pak se děti, v jejichž prospěch je vedena exekuce nezapočítávají).
Výpočet

Nezabavitelná částka při exekuci v roce 2018

V případě jakékoliv exekuce (na mzdu, na důchod, na mateřskou apod.) platí, že vám vždy musí zůstat část peněz – nezabavitelná částka. To je dáno přímo zákonem, tak abyste ani při exekuci nezůstali zcela bez prostředků.

Základní nezabavitelná částka je od 1. 1. 2018 ve výši 6225,33 Kč. V případě, že máte manžela nebo v případě, že máte vyživovací povinnost na nějaké dítě/děti (což asi budete mít, když dostáváte mateřskou/rodičovskou), pak se výše uvedená základní nezabavitelná částka dála, zvyšuje o 1556,33 Kč.

Příklad výpočtu exekuce na mateřskou v roce 2018

Paní Nováková je na mateřské dovolené. Její peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je ve výši 13 640 Kč měsíčně. Paní Nováková má neuhrazenou pohledávku za půjčku v bance a nyní jí hrozí exekuce. Žije společně se svým manželem a jedním dítětem.

  • Příjem = 13 640 Kč měsíčně
  • Nezabavitelné minimum = 9338 Kč (6225,33 Kč + 2x 1556,33 Kč)
  • Zbytek příjmu po odečtení nezabavitelného minima = 4302 Kč (třetina je 1434 Kč)
  • Jednu třetinu dostane exekutor (je to nepřednostní pohledávka) = 1434 Kč
  • Dvě třetiny dostane p. Nováková
  • Na exekuci zabaveno celkem = 1434 Kč
  • Zbytek mateřské = 12 206 Kč

Z výše uvedeného příkladu je vidět, že exekuce na mateřskou proběhne, ale celková srážka nebude příliš velká.

Příklad výpočtu exekuce na rodičovskou v roce 2018

Stejná situace, jako v předchozím příkladu – v tomto případě ale budeme uvažovat, že p. Nováková dostává rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně

  • Příjem = 7600 Kč měsíčně
  • Nezabavitelné minimum = 9338 Kč (6225,33 Kč + 2x 1556,33 Kč)
  • Exekuce neproběhne, nezabavitelná částka je vyšší než příjem

V tomto případě je příjem p. Novákové nižší než nezabavitelná částka. Exekuce tedy nemůže proběhnout. Jediné riziko je to, že exekutor nechá paní Novákové zablokovat účet v bance, a ona se pak k rodičovskému příspěvku vůbec nedostane. To je pak nutné řešit s exekutorem, nebo třeba tím, že si nechá rodičovský příspěvek vyplácet v hotovosti (resp. poštovní poukázkou na poštu).

Krátkodobá online půjčka - peníze ještě dnesVyřízení půjčky bez dokladů, bez prokazování příjmu a bez kontrolování registrů. Stačí vám jen mobil a účet v bance.