Výpočet mateřské 2024 – kalkulačka mateřské dovolené, nárok, podmínky

Výpočet mateřské 2024 – kalkulačka mateřské dovolené, nárok, podmínky

Na mateřskou dovolenou mají nárok jenom ženy. Délka mateřské je 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Nástup na mateřskou je 8 – 6 týdnů před porodem. Mateřská je 70% z hrubé mzdy – viz kalkulačka pro výpočet PPM. Základní podmínky pro nárok na PPM se v roce 2024 nemění.

Čeká vás v roce 2024 nástup na mateřskou dovolenou? Nebo jste právě zjistila, že jste těhotná, a zajímalo by vás, jak je to s nárokem na peněžitou pomoc v mateřství?

Na této stránce se můžete podívat, jaké jsou aktuální podmínky pro nárok na mateřskou. Můžete si také spočítat, na kolik vychází PPM (podmínky pro výpočet se změnily od 1. 1. 2024).

Peněžitá pomoc v mateřství vs. mateřská dovolená

Obvykle se mluví jenom o „mateřské“, fakticky se ale jedná o dvě různé věci. Zaměstnané maminky, mají nárok v zaměstnání na mateřskou dovolenou. Těhotné ženy mohou mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství od státu.

Mateřská dovolená (MD)

Mateřská dovolená, začíná už před porodem (začátek mateřské je už během 8 až 6 týdne před porodem). Pokud se narodí jedno miminko, pak je mateřská 28 týdnů. Pokud se narodí dvojčátka, pak je to 37 týdnů.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM)

S peněžitou pomocí v mateřství (PPM) je to stejné – nárok může být také 28 nebo 37 týdnů (podle počtu narozených dětí). Rozdíl je hlavně v tom, že na PPM mohou mít nárok i podnikatelky (OSVČ), nebo na ni může být nárok i po skončení zaměstnání (tj. někdy je nárok na PPM, i když maminka není na mateřské dovolené).

Kolik je mateřská (PPM) a jak se vypočítá?

Peněžitá pomoc v mateřství, spadá systém nemocenských dávek (stejně jako nemocenská, ošetřovné, otcovská nebo další dávky).

Mateřská je z těchto dávek nejvyšší – je nárok na 70% z denního vyměřovacího základu. Do první redukční hranice, se navíc započítá 100% příjmu – tj. do cca 44 600 Kč je mateřská 70% z hrubé mzdy.

Redukční hranice, pro výpočet nemocenských dávek (platí to i pro výpočet mateřské) se od 1. 1. 2024 zvýšily – pro některé maminky to znamená, že od 1. 1. 2024 mohou mít nárok na vyšší mateřskou (rozdíl může být i 1000 Kč měsíčně nebo i více).

Redukční hranice 2024:

  • 1466 Kč – započítá se 100%
  • 2199 Kč – započítá se 60%
  • 4397 Kč – započítá se 30%

Výpočet mateřské 2024: Kalkulačka pro výpočet PPM od 1. 1. 2024

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je mateřská v roce 2024. Výpočet v této kalkulačce je určen pro maminky, které pracovaly v nějakém zaměstnání (včetně případné práce na dohodu DPP nebo DPČ). Výpočet pro maminky, které před mateřskou podnikaly jako OSVČ je trochu jiný – viz kalkulačka pro výpočet PPM u OSVČ 2024.

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Kdy začíná mateřská – nástup na mateřskou dovolenu 2024

Začátek mateřská dovolené si určuje každá maminka sama (po konzultaci se svým lékařem). Možný nástup na mateřskou je v období od začátku osmého týdne před porodem, do začátku 6 týdne před porodem.

Záleží tedy na tom, na kdy vychází očekávaný termín porodu – viz kalkulačka pro výpočet termínu nástupu na mateřskou.

Kdo má nárok na mateřskou dovolenou?

Mateřská dovolená, je určená jenom pro zaměstnané ženy. Rodičovskou dovolenou, může mít i tatínek (otec může být na rodičovské, hned po narození dítěte, resp. po skončení otcovské dovolené).

Na mateřskou dovolenou, může být nárok i při práci na dohodu (tj. na mateřskou dovolenou je nárok při práci v pracovním nebo služebním poměru, nebo někdy i při práci na dohodu DPP či DPČ).

Kdo má nárok na mateřský příspěvek?

Peněžitá pomoc v mateřství, je určena pro všechny těhotné maminky, které splní příslušné podmínky (včetně OSVČ). Na PPM, může mít nárok i otec dítěte. Mateřská pro muže je ale kratší – na PPM je nárok až od začátku 7 týdne po porodu (tj. pouze 22 týdnů u jednoho dítěte).

Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou?

Hlavní podmínkou je minimální doba účasti na nemocenském pojištění. Musí to být minimálně 270 kalendářních dní za poslední dva roky (před nástupem na mateřskou).

V praxi to znamená, že maminka musí být před nástupem na mateřskou buď zaměstnaná (alespoň cca 9 měsíců) nebo si musí jako podnikatelka platit dobrovolné nemocenské pojištění.

Další podmínkou je účast na nemocenském pojištění při nástupu na PPM – zde je ale více možnosti:

  • Maminka musí být při nástupu na PPM zaměstnaná nebo si jako OSVČ platit nemocenské pojištění
  • Maminka může být v ochranné době (až 180 dní od skončení posledního zaměstnání)
  • Maminka může být v pracovní neschopnosti (s nárokem na nemocenské dávky – tj. např. rizikové těhotenství)

Od 1. 1. 2024 platí menší změna podmínek, která se týká právě situací, kdy je maminka před porodem na neschopence (rizikové těhotenství nebo jiný důvod). V takovém případě může být nárok na PPM, i když už vypršela ochranná doba (podmínka minimálně 270 dní účasti na NP ale musí být splněna i v tomto případě).

Kdy je nárok na mateřskou po skončení zaměstnání?

Na PPM, může být nárok i po skončení zaměstnání. Pokud byla žena těhotná už při ukončení pracovního poměru, tak je po skončení zaměstnání v ochranné době.

Ochranná doba, může být až 180 dní. Během ochranné doby je nárok na PPM za stejných podmínek, jako by žena byla stále dále zaměstnaná.

Kdy má na mateřskou nárok těhotná studentka?

Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), mohou mít nárok i některé studentky. Do doby účasti na nemocenském pojištění, se jim může započítat i doba studia (na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole).

Pouze ale v případě, že je studium úspěšně dokončeno, ještě před nástupem na mateřskou (například maturitou, nebo státní zkouškou na VŠ). A a že následně studentka nastoupí do nějakého zaměstnání.

Kdy končí mateřská dovolená?

Mateřská dovolená, končí po 28 nebo 37 týdnech. Poté je ale dále nárok i na rodičovskou dovolenou (až do 3 roků dítěte) a na rodičovský příspěvek. Rodičovská se od 1. 1. 2024 zvýšila na 350 000 Kč.

Po skončení mateřské dovolené, si maminka může vybrat ještě dovolenou, na kterou jí vznikl nárok v zaměstnání (mateřská dovolená, se z pohledu nároku na dovolenou započítá jako „odpracovaná doba“).

Práce nebo přivýdělek na nějaké brigádě během mateřské dovolené

Během mateřské dovolené, jsou velmi omezeny možnosti práce v zaměstnání nebo i na nějaké brigádě (jiné je to pak během rodičovské dovolené, kdy je možné pracovat nebo podnikat bez omezení).

Peněžitá pomoc v mateřství, spadá pod nemocenské dávky – je to tedy stejné jako během neschopenky.

Během mateřské dovolené, není možné pracovat v zaměstnání, na základě kterého vznikl nárok na PPM (nebo není možné osobně vykonávat samostatně výdělečnou činnost).

Další užitečné tipy