Kdy je nárok na mateřskou po skončení zaměstnání?

Po skončení mateřské dovolené, máte v zaměstnání nárok na stejné místo. Po skončení rodičovské dovolené, už ale není nárok na identickou pracovní pozici – zaměstnavatel vám může nabídnout i nějakou alternativu. Při ukončení zaměstnání po rodičovské je nárok na odstupné (minimálně 5 platů).
Na placenou neschopenku je nárok i v novém zaměstnání, i během zkušební doby. Pokud není možné nemocenskou vypočítat z aktuální výplaty, tak se výpočet provádí z pravděpodobného příjmu. Ve zkušebce je nárok jak na náhradu mzdy za nemoc (prvních 14 dní) tak i na nemocenské dávky (od 15 dne).
Na mateřskou (PPM), může být nárok i po skončení zaměstnání. Na Úřadu práce, může být nárok na mateřskou během ochranné doby (do 180 dní od skončení zaměstnání). Nebo může být nárok na mateřskou i během rizikového těhotenství (neschopenka s nárokem na nemocenské dávky).
Na mateřskou dovolenou mají nárok jenom ženy. Délka mateřské je 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Nástup na mateřskou je 8 – 6 týdnů před porodem. Mateřská je 70% z hrubé mzdy – viz kalkulačka pro výpočet PPM. Základní podmínky pro nárok na PPM se v roce 2024 nemění.