Kolik dělá mateřská pro živnostníky (OSVČ) v roce 2024?

Na podporu v nezaměstnanosti, může být nárok i po skončení podnikání (nebo i při přerušení živnosti). Podpora od Úřadu práce se vypočítá z vyměřovacího základu (sociální pojištění) a je obvykle dosti nízká – viz aktuální kalkulačka pro výpočet podpory v roce 2024.
Na mateřskou (PPM), může být nárok i po skončení zaměstnání. Na Úřadu práce, může být nárok na mateřskou během ochranné doby (do 180 dní od skončení zaměstnání). Nebo může být nárok na mateřskou i během rizikového těhotenství (neschopenka s nárokem na nemocenské dávky).
Na mateřskou dovolenou mají nárok jenom ženy. Délka mateřské je 28 týdnů (nebo 37 týdnů u dvojčat). Nástup na mateřskou je 8 – 6 týdnů před porodem. Mateřská je 70% z hrubé mzdy – viz kalkulačka pro výpočet PPM. Základní podmínky pro nárok na PPM se v roce 2024 nemění.
Přihlášení (nebo zrušení) paušální daně pro OSVČ, je možné jenom do 10. ledna 2024. Později, během roku, je možné ukončení paušální daně, jenom pokud přestanou být splňovány podmínky. Od 1. 1. 2024 se paušální daň pro živnostníky zvyšuje o 749 – 1290 Kč.
OSVČ může mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), jenom pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Minimální částka je v roce 2024 ve výši 216 Kč. To by pak měl OSVČ ale jen minimální mateřskou ve výši 5 550 Kč za měsíc (za 30 dní).
Od prvního dne v zaměstnání, může být nárok na placenou neschopenku. Prvních 14 dní platí nemocenskou firma (náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele). Od 15 dne platí nemocenskou stát (ČSSZ). Na nemocenské dávky, mohu mít nárok i OSVČ. Nárok může být i u dohody DPP a DPČ.