Kalkulačka: Výpočet kolik je podpora při rekvalifikaci v roce 2024

Kalkulačka: Výpočet kolik je podpora při rekvalifikaci v roce 2024

Jako nezaměstnaný na Úřadu práce, můžete požádat o rekvalifikaci. Tu vám zaplatí Úřad práce, a může být nárok i na podporu při rekvalifikaci (která je vyšší než obyčejná podpora pro nezaměstnané). Při rekvalifikaci může být v roce 2024 nárok až na 27 578 Kč.

Když přijdete o zaměstnání, a jste na Úřadu práce, tak máte obvykle nárok na podporu v nezaměstnanosti (kolik je podpora v nezaměstnanosti a podmínky viz zde).

Někdy ale může být nárok na podporu při rekvalifikaci. Ta může být i vyšší, než „obyčejná“ podpora pro nezaměstnané. Je na ni ale nárok jenom pokud se budete účastnit nějakého rekvalifikačního kurzu, který vám zprostředkuje Úřad práce.

Kolik je podpora při rekvalifikaci v roce 2024?

Stejně jako běžná podpora pro nezaměstnané, i podpora při rekvalifikaci se vypočítá z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání (u OSVČ je to z vyměřovacího základu).

Podpora při rekvalifikaci ale může být vyšší, než podpora pro nezaměstnané:

  • Podpora při rekvalifikaci je 60% z průměrného výdělku

Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65%, další dva měsíce 50% a zbytek doby 45%.

Na zvýšenou podporu, je ale nárok jenom při výpovědi od zaměstnavatele, nebo pro ukončení zaměstnání z vážného důvodu, jinak je to po celou dobu jenom 45%.

Podpora při rekvalifikaci je po celou dobu rekvalifikace 60%. A je nárok i na vyšší maximální částku:

  • Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč
  • Maximální podpora v nezaměstnanosti = 24 608 Kč

Kalkulačka pro výpočet podpory při rekvalifikaci v roce 2024

Základní podmínky pro výpočet podpory při rekvalifikaci jsou stejné, jako u podpory v nezaměstnanosti. O tom, kolik dostanete peněz, rozhoduje především průměrný čistý měsíční výdělek v posledním ukončeném zaměstnání.

Pokud se budete rekvalifikovat po rodičovské nebo po nějaké dlouhodobé neschopence, tak bude podpora nižší (viz dále).

Kalkulačka podpora při rekvalifikaci 2024
Čistá mzda

Výpočet

Kdo má nárok na podporu při rekvalifikaci?

K tomu, aby vznikl nárok na podporu při rekvalifikaci, musí být splněny podobné podmínky, jako pro nárok na podporu pro nezaměstnané.

Musí být splněna minimální odpracovaná doba (12 měsíců za poslední dva roky). Nesmíte být příjemcem starobního důchodu nebo nesmíte mít nárok na nemocenskou.

Na podporu při rekvalifikaci je také nárok, jenom pokud se jedná o rekvalifikaci zajišťovanou Úřadem práce. Nestačí jít na libovolný rekvalifikační kurz, který si najdete někde na internetu.

Obecně platí, že rekvalifikaci zajišťuje Úřad práce jenom lidem, u nichž není možné najít vhodné zaměstnání v původním oboru.

Pokud byste ale byli například elektrikář nebo řidič nákladního auta, kterých je momentálně spíše nedostatek, tak vám Úřad práci nedovolí rekvalifikaci například na horníka (o které zvlášť na Ostravsku už nikdo moc nestojí).

Podobou rekvalifikaci byste si museli zajistit sami, a bez nároku na tuto speciální podporu od ÚP.

Kromě rekvalifikačních kurzů, nabízí Úřad práce i mnoho různých vzdělávacích kurzů (i u nich je nárok na příspěvek až 50 000 Kč, je ale požadována spoluúčast minimálně 18%).

Jak funguje rekvalifikace na Úřadu práce?

Obor nebo profese, na kterou se budete rekvalifikovat, si můžete vybrat sami (pouze ale z dostupných možností). A požádáte na ÚP o schválení rekvalifikace.

Vaši žádost následně vyhodnotí komise, která bude posuzovat, zda máte šanci sehnat odpovídající zaměstnání se stávající kvalifikací, nebo jestli je vůbec nutná rekvalifikace, a jestli zvolený obor, na který se chcete rekvalifikovat, nabízí dostatečné možnosti pro nalezení zaměstnání.

Pokud vám ÚP schválí rekvalifikaci, tak se uzavírá písmenná dohoda. Úřad práce za vás bude platit náklady na rekvalifikaci, a může poskytnout i příspěvek na úhradu dalších nákladů spojených s rekvalifikací, nebo bude nárok i na podporu při rekvalifikaci.

Maximální částka, kolik za vás Úřad práce zaplatí za rekvalifikaci je omezena na 50 000 Kč. A pokud rekvalifikační kurz nedokončíte (bez nějakého objektivního důvodu), tak budete všechny náklady platit sami.

Z nabídky rekvalifikačních kurzů, které zajišťuje Úřad práci, si mohou vybrat i zaměstnanci, kteří například plánují změnu profese.

Minimální podpora při rekvalifikaci v roce 2024

Podobně jako při výpočtu podpory v nezaměstnanosti, i při výpočtu podpory při rekvalifikaci mohou nastat situace, kdy se podpora nedá vypočítat z příjmu v posledním zaměstnání.

Může se jednat o situaci, kdy se bude rekvalifikovat maminka po skončení rodičovské. Nebo někdo, kdo byl dlouhou dobu na neschopence.

I v takových případech je nárok na podporu v nezaměstnanosti (rodičovská, nemocenská nebo například péče o jinou osobu se započítá jako náhradní doba zaměstnání). Podpora je pak ale minimální.

Minimální podpora v nezaměstnanosti je v roce 2024 jenom 6 365 Kč první dva měsíce, 5 092 Kč další dva měsíce a 4 667 Kč po zbytek doby.

Minimální podpora při rekvalifikaci, je po celou dobu rekvalifikace 5 940 Kč. Tedy o něco více, byť to stále není žádný „velký zázrak“.

Další užitečné tipy