Výpočet: Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2021

Výpočet: Peněžitá pomoc v mateřství pro OSVČ 2021

OSVČ může mít nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), jenom pokud si platí dobrovolné nemocenské pojištění. Minimální částka je v roce 2021 ve výši 147 Kč. To by pak měl OSVČ ale jen minimální mateřskou ve výši 4 860 Kč za měsíc (za 30 dní).

Pokud se vám v roce 2021 narodí dítě, tak by vás mohlo zajímat, jak je to s nárokem na dvě hlavní dávky v souvislosti s těhotenstvím, porodem a následnou péčí o dítě. Je to peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“) a rodičovský příspěvek („rodičovská“).

Peněžitou pomoc v mateřství nedostává automaticky každý. Pro nárok na tuto dávku musí být splněny různé podmínky. Ta hlavní podmínka pro nárok na PPM, zahrnuje minimální dobu účasti na nemocenském pojištění. Pro zaměstnance i OSVČ to je nejméně 270 dní.

Rodičovský příspěvek naopak dostane téměř úplně každý (jsou jen výjimky, kdy na rodičovskou není nárok). Od 1. 1. 2020 se rodičovská zvýšila na 300 tisíc korun (450 tisíc na dvojčata).

Kalkulačka: Výpočet peněžité pomoci v mateřství pro OSVČ 2021

Kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2021
Kolik platíte na nemocenské pojištění
(měsíční platba)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

OSVČ a nárok na peněžitou pomoc v mateřství 2021

Pokud pracujete v „normálním“ zaměstnání, pak za vás obvykle platí nemocenské pojištění zaměstnavatel (výjimkou jsou některé dohody DPP nebo DPČ).

Živnostníci si oproti zaměstnancům musí platit nemocenské pojištění sami. Aby to nebylo jednoduché, zatímco placení sociálního a zdravotního pojištění je ze zákona povinné, u nemocenského pojištění je platba dobrovolná.

Aby měla OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství, musí si nemocenské pojištění platit alespoň 9 měsíců (270 dní) za poslední dva roky (a z toho nejméně 6 měsíců/180 dní za poslední rok), před nástupem na mateřskou.

Z toho vyplývá, že začít si platit nemocenské pojištění jako OSVČ, až ve chvíli kdy žena zjistí, že je těhotná, je už pozdě.

Vzhledem k délce těhotenství a vzhledem k tomu, že nástup na mateřskou je v době 6 – 8 týdnů před porodem, je nutné, aby bylo nemocenské pojištění placeno už před začátkem těhotenství. U mateřské pro OSVČ, je tedy nutné plánovat dopředu.

Jak vypadá mateřská pro OSVČ

Základní parametry jsou zde stejné jako u zaměstnanců:

 • Začátek peněžité pomoci v mateřství je v době 6 – 8 týdnů
 • Nárok na PPM je 28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvě děti
 • Na PPM může mít nárok i muž (otec dítěte), od začátku 7 týdne po porodu
 • Muž (otec dítěte) má nárok jenom na 22 týdnů, resp. 31 týdnů u dvojčat
 • Po skončení mateřské následuje rodičovský příspěvek

Kolik dělá mateřská pro živnostníky (OSVČ) v roce 2021?

O tom, na kolik peněz máte od státu nárok během mateřské, rozhoduje to, jak vysoké nemocenské pojištění si platíte. Zjednodušeně se dá říci, že čím vyšší nemocenské pojištění si platíte, tím je vyšší i mateřská. Můžeme si to ukázat na dvou příkladech:

Výpočet: Minimální mateřská pro OSVČ v roce 2021

Minimální nemocenské pojištění je v roce 2021 ve výši 147 Kč. Při takto nízké platbě na NP, je vyměřovací základ 7000 Kč. To znamená, že peněžitá pomoc v mateřství by při minimální platbě na nemocenské pojištění byla stejná (srovnatelná), jako u zaměstnance s hrubou mzdou 7000 Kč měsíčně:

 • Vypočítaná minimální mateřská na 1 den = 162 Kč
 • Vypočítaná minimální mateřská na měsíc = 4 860 Kč
 • Vypočítaná minimální mateřská celkem = 31 752 Kč (za 28 týdnů / 196 dní)

Výpočet: Maximální mateřská pro OSVČ v roce 2021

Nemocenské pojištění si můžete platit i vyšší. Maximální částka vyplývá z toho, jak vysoké si platíte zálohy na sociální pojištění (jaký máte stanoven vyměřovací základ):

 • Pokud si platíte minimální zálohy na sociální pojištění (v roce 2021 je to 2588 Kč), pak si můžete platit nemocenské ve výši max. 186 Kč, a mateřská je na jeden den ve výši 205 Kč, tj. 6 150 Kč za měsíc
 • Pokud jste v předchozím roce nepodnikali, pak si můžete platit NP ve výši maximálně 366 Kč za měsíc, to odpovídá mateřské na 1 den ve výši 402 Kč, tj. 12 tisíc za měsíc
 • Pokud byste si platili nemocenské pojištění cca 2265 Kč měsíčně, tak máte nárok na maximální mateřskou

Maximální mateřská (pro OSVČ i pro zaměstnance) je v roce 2021 ve výši:

 • Maximální PPM 2021 za jeden den = 1449 Kč
 • Maximální PPM 2021 za měsíc = 43 470 Kč
 • Maximální PPM 2021 celkem = 284 004 Kč (za 28 týdnů / 196 dní)

Pokud byste si ale chtěli platit nemocenské pojištění ve výši cca 2265 Kč, pak byste museli adekvátně zvýšit i platby na sociální pojištění na částku cca 31 500 Kč měsíčně. Takže ve výsledku to, co byste dostali jako mateřskou, byste nejprve museli státu odvést v rámci plateb na sociální pojištění (resp. reálně byste státu odvedli více, než kolik by následně byl příjem z mateřské).

Tj. pro OSVČ platí, že není možné mít vysokou mateřskou, a přitom platit nízké sociální a nemocenské pojištění. Pokud chcete mít v budoucnu vysokou (vyšší) mateřskou, pak je nutné předem odvádět státu více peněz.

OSVČ a rodičovský příspěvek v roce 2021

Na rodičovský příspěvek je nárok buď po skončení nároku na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), nebo po narození dítěte. Pokud OSVČ neměl nárok na PPM, pak si může zvolit rodičovský příspěvek do výše 10000 Kč měsíčně. Pak by se mu částka 300 tisíc korun vyplácela postupně, cca 30 měsíců.